Slovenci smo znani kot narod, ki varčuje.
Oktober je mesec posvečen varčevanju, zato vam Oskar podaja nekaj koristnih nasvetov, kako enostavno in učinkovito varčevati.
Za varčevanje ni nikoli prepozno. Storite torej prvi korak in …
- Redno beležite izdatke za hrano in stanovanje, gorivo, oblačila, obutev, hobije, šport in rekreacijo, kulturna udejstvovanja, razne prevoze, darila, zdravstvene in druge storitve (frizer, TV, internet, telefon, …).
- V začetku leta predvidite večje izdatke, kot so stroški registracije in servis avtomobila, rojstnodnevna praznovanja, prenovo doma, počitnice, različne dejavnosti in udejstvovanja otrok, ki jih lahko prav tako načrtujete. Zabeležite v katerih mesecih bo potrebno poravnati te izdatke.
- Ko boste nekaj časa spremljali mesečne izdatke, tako predvidljive kot nepredvidljive, boste lahko bolje ocenili, koliko sredstev morate in lahko namenite varčevanju.
- Izdatke primerjajte s prihodki. To vam daje pregled nad svojimi financami, ne da bi porabili več, kot lahko.
- Postavite si svoj cilj varčevanja. Vseeno je, ali gre za 20 ali 200 evrov, cilj pa je pomemben zato, ker boste videli, kako napredujete in kakšna nagrada vas čaka na koncu poti.
- Varčujte tudi male zneske in tako ustvarjajte zlato rezervo.
- Denar razporedite za različne varčevalne namene takoj, ko dobite plačo. Tako boste ustvarili varovalo, da ne boste trošili več, kot je potrebno.
- Varčujte redno in spremljajte cilje.
- Ko porabite denar iz fonda za ‘deževne dni’, to je za nenačrtovane izdatke, poskrbite, da boste še naprej varčevali za te namene. Bodite pripravljeni, ko se vam pokvari kateri od gospodinjskih aparatov!
- Občasno preglejte mesečne stroške in poiščite morebitne prihranke ter tako optimizirajte porabo (npr. izkoriščajte cenejšo električno energijo za pranje perila, nakupujte s seznamom, primerjajte cene, v službo se vozite še s kom …)
POMEMBNO: Začnite s finančnim izobraževanjem vaših otrok, če jih imate, že zelo zgodaj. Predstavite jim pomen varčevanja za uresničevanje različnih ciljev. Že zelo zgodaj jih naučite razporejati z denarjem in jim prihranite finančni stres kasneje, ko bodo odrasli. Prejemanje žepnine prav tako lahko otroke nauči vrednosti denarja in delovnih navad, če je potrebno za zaslužek opraviti določena opravila.